מה יכול לגרום לנזילת מים?

DC_47628

כשאתם יוצאים מהמקלחת או עוברים במסדרונות הבית, תנו מבט קטן לתחתית הקירות שלכם. האם אתם שמים לב למשהו שונה, למין שערות לבנות שהקיר מצמיח לפתע ממש מעל הפנלים תחתונים?

אם התשובה שלכם שלילית, אתם יכולים להhרגע ולהמשיך הלאה, אין לכם כל בעיה, אולם, אם אתם מזהים תופעות כאלה, כדאי שתזמינו בדיקה הנדסית לאיתור רטיבות , כיוון שרב הסיכויים הם שאתם סובלים מרטיבות ברצפה, הבאה לידי ביטוי בהתנפחות הקירות התחתונים מעל הפנלים, קילופי צבע ונשירת טיח. רטיבות מעל הפנלים בבתים פרטיים בבתים פרטיים רבים תופעת הרטיבות מעל הפנלים אינה ייחודית דווקא למטבח או לחדרי הרחצה, ומופיעה גם בקירות ההיקף של הבית. התופעה הזו של נשירת שכבות צבע וטיח מעל הפנלים שכיחה יותר במקומות המועדים לכך כמו המקלחת או המטבח, אולם לא פעם ניתן לזהות אותה במקומות בהם לכאורה לא אמורים להימצא מים כלל כמו הסלון או חדרי המגורים .המקור לרטיבות הזו הוא בעיקר חיצוני וקשור לאיטום לקוי של יסודות המבנה. כאשר מגלים סימני רטיבות או סובלים מהצפה יש להזמין מיד אינסטלטור המתמחה באיתור נזילות מים ללא הרס ובפתרונות מקצועיים לבעיה.

מים הנאגרים בקרקע הצמודה למבנה, מחלחלים אל יסודות המבנה או לרצפת הבטון שמתחת לריצוף, ובהליך איטי של פעפוע, גורמים לרטיבות בקירות המופיעה כמעט תמיד בחלק התחתון של הקיר ממש מעל לפנלים. הפנלים עצמם אינם מתקלפים ולכן התופעה נראית לעין רק מעליהם, אולם קחו בחשבון כי הרטיבות נמצאת גם בפנל עצמו וכדי לייבש את הקיר לחלוטין יש לחשוף גם את הפנלים.

כאשר אנו מבצעים בדיקת נזילות בבית, חשוב שנחפש את מקור הנזילה ולא נסתמך רק על האזורים בהם אנו יכולים לראות את המים הנוזלים. ישנן גם נזילות סמויות מהעין, הנובעות מכשלי איטום של הרצפה או המרפסות, וכן בעיות איטום בחלונות או ספי החלונות. את הרטיבויות הללו נוכל לאתר רק לאחר תקופה מושכת.

מאיפה המים מגיעים?

נזילה במקלחת: אם קיימת נזילה מהטוש במקלחת, לרוב הסיבה היא בברז פגום שממשיך להזרים מים בהדרגה ,כתוצאה מכך ישנו טפטוף מים קבוע, אשר לרוב משאיר סימני רטיבות על רצפת המקלחת.

נזילת מים מהניאגרה: לעתים המצוף שבניאגרה אינו סגור עד הסוף וגורם לנזילת מים , זה קורה עקב שחיקה מתמשכת של האטמים שבניאגרה.

נזילה מדוד חשמל הממוקם בתוך הבית: יתכן פיצוץ בצינור המים הנכנס אל הדוד, בצינור היוצא מהדוד או בנקודת החיבור שבין הדוד לצנרת ייתכן  בשל כשלי איטום בדוד ישן במיוחד שכבר התבלה.

 נזילה מצינור או ממתאם שהחליד: צנרות המים  במבנים ישנים עשויות ממתכת, ובמשך השנים נוצרת קורוזיה שגורמת לסדקים בה, לאחר מספר שנים תיתכן קורוזיה בחיבור שבין מתאם הנחושת לבין שני הצינורות

נזילה כתוצאה מלחץ מים לא תקין: הצנרת הביתית אמורה לעמוד בלחץ מים מסוים. אם לחץ המים בצנרת גבוה מדי, ייתכן פיצוץ בצנרת

 נזילה מברז מים: ברז דולף יכול לגרום לבזבוז של כמה ליטרים של מים ביום. יש לבדוק את כל הברזים בבית ולוודא שאין דליפה מכיוון הברזים השונים, בנוסף, מומלץ להתקין 'חסכמים' בכל ברזי הבית והמקלחת, אם מעוניינים לחסוך בצריכת המים.

 נזילה ממכונת הכביסה: לעתים החיבור של צינור המים אל מכונות הכביסה אינו תקין. הדבר יכול לגרום לנזילת מים בכל הפעלה של המכונה.

בעזרת אינסטלטור מקצועי ניתן לאתר את מיקום הנזילה ללא צורך לפרק אריחי חיפוי מהקירות ובלי לקדוח ולחפור בקירות המבנה. איתור נזילות במצלמה טרמית נחשב לפתרון המקצועי היעיל ביותר לאיתור נזילות מים, לכן כאשר מזמינים אינסטלטור חשוב לברר עמו האם יש ברשותו מצלמה וכמובן להשוות מחירים.

איתור נזילות בעזרת מצלמה טרמית

בעבר היה קשה ולא פשוט עד בילתי אפשרי כלל לאינסטלטור לזהות או לאתר את מקום הנזילה או הפיצוץ. אולם היום עם התפתחות הטכנולוגיה , כל אינסטלטור או חברת אינסטלציה רציניים ומקצועיים מחזיקים בידיהם גם מכשור אלקטרוני מתקדם כגון מכשור לצילום תרמי או גלאים מיוחדים שבעזרתם ניתן לאתר את מקור הנזילה באופן מדויק ומהיר,  מבלי שיהיה צורך להרים את המרצפות ולגרום נזק ללקוח לטובת איתור הנזילה בבית. אינסטלטורים מקצועיים הבקיאים בתחום בוחרים לעשות שימוש במצלמות תרמיות המיועדות לאיתור הנזילה בצורה ממוקדת וכך למעשה נחסכים שבירת קירות מיותרים, ניסיונות שווא והשיפוץ לאחר תיקון הנזילה. מצלמה תרמית מאפשרת קבלת תמונה עדכנית ורחבה על מצב הנזילה בטרם שבירת הקיר.

אינסטלטור המצויד במצלמות כאלה מצמצם את עלות התיקון לכדי המינימום האפשרי. העבודה הממוקדת המתבצעת לאחר מכן חוסכת בזמן עבודה בצורה משמעותית. איתור נזילות במצלמה טרמית מחייב ניסיון רב, באמצעות המכשיר ניתן לאתר נזילות סמויות בתשתיות האינסטלציה, במרפסות, בגגות, מתחת לריצוף, בתקרה ובקירות. במקרים בהם חוששים כי קיימת נזילה ומקבלים חשבון מים מנופח או מגלים סימני רטיבות ועובש, חשוב להזמין מיד אינסטלטור המתמחה באיתור נזילות על ידי מצלמה טרמית.

ראוי להדגיש כי סימני רטיבות על התקרה או הקיר לא מעידים בהכרח על מיקום הנזילה, המים מנווטים את דרכם למקום הכי נוח עבורם כדי להתפרץ, חשוב לאתר את הבעיה בדיוק רב וללא הרס ונזק רב, כך גם אפשר לחסוך בעלויות התיקון.

במהלך הבדיקה האינסטלטור יכול לאתר בדיוק את מיקום הבעיה ולבצע מיפוי של כשלי איטום ובנייה. כמו כן, אפשר לזהות מים שנכלאו מתחת לאריחי הריצוף, לזהות בעיות איטום במרתפים ובחניונים תת קרקעיים, לאתר נזילות בקירות חיצוניים של המבנה ובגגות שטוחים או משופעים. סוג נוסף של צילום אפשרי לאיתור נזילות הוא צילום בעזרת סיב אופטי המוחדר לצינור המים ומועבר בו לאט לאט עד לאיתור מקום הנזילה. בעזרת שני עזרי צילום אלה, האפשריים בזכות הקדמה הטכנולוגית, ניתן לאתר את הנזילות בקלות  ובמהירות, ללא שבירת קירות וללא פתיחת הצינור עצמו.

עם איתור נזילות מים מדויק אפשר לתקן את הנזילה כך שלא תחזור לעולם.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
מה יכול לגרום לנזילת מים?

כשאתם יוצאים מהמקלחת או עוברים במסדרונות הבית, תנו מבט קטן לתחתית הקירות שלכם. האם אתם שמים לב למשהו שונה, למין

איתור נזילה בצנרת

רבים מאיתנו מכירים את הסיטואציה הזו. כתם מתחיל להתפשט בקיר, וההבנה מתחילה לחלחל. לעיתים לא מדובר בקיר אלא בארון, ולעיתים

WhatsApp chat
נגישות

הבית נשאר יבש
עם AT-tec!

תאמו עם המומחים שלנו בדיקה מקיפה לאיתור נזילות וליקויי בניה

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם