איך להתמודד עם פיצוץ בצנרת בדירה שכורה?

tools-1209300_640

פיצוץ בצנרת המים עלול להתרחש בכל דירה, מסיבות שונות בתכלית: החל מבלאי ועד לנזק נקודתי באשמת הדיירים. מדובר בבעיה הדורשת פתרון מהיר, לרוב בעזרת בעלי מקצוע. אבל מה בדיוק עושים כאשר הפיצוץ מתרחש בדירה שכורה?

המורכבות של פיצוצי צנרת בדירה שכורה

השאלה העיקרית ביחס לפיצוץ בצנרת המים של דירה שכורה היא מי בדיוק אחראי על התיקון. במילים אחרות: האם זו אחריות של בעל הנכס (המשכיר), או שמא של השוכרים המתגוררים בדירה בפועל? מי בדיוק אמור לממן את הזמנת בעלי המקצוע הנדרשים?

התשובה לשאלה הזו מסתתרת פעמים רבות בהסכם השכירות הספציפי של הדירה, אותו חשוב כמובן לקרוא היטב לפני שחותמים עליו ונכנסים לדירה. ההסכם אמור להגדיר מי בדיוק אחראי לתיקון של נזקים שונים בדירה, כולל כמובן מצבים של בעיות צנרת בכלל ופיצוצים בפרט.

ברוב המקרים, יש צורך לבחון את נסיבות המקרה כדי לראות מי אחראי לו. בנוסחים המקובלים, פיצוצי צנרת הנובעים כתוצאה מבלאי טבעי (בעיקר בבתים ישנים, אבל לא רק) יהיו באחריות המשכיר, תוך פרק זמן המוגדר כ"סביר", בעוד שפיצוצים שמקורם ברשלנות או בגרימת נזק מכוון של השוכרים יתוקנו על ידם.

חיוני כמובן לתקן את הבעיה בהקדם האפשרי כדי למנוע החמרה של הנזק, פגיעה בתשתיות המבנה, סכנות בטיחותיות לדיירי הבית וחשבונות מים מנופחים. ואגב, בהתאם לשאלת האחריות אפשר לפעמים לקבוע מי אחראי לתשלום חשבונות המים החריגים.

כך מאתרים את הנזילה

מבחינה מעשית, האתגר החשוב ביותר בעת בעיות צנרת הוא לאתר בצורה מדויקת ויעילה את המיקום הספציפי של הבעיה והגורמים לו. אסור לשכוח שזהו האינטרס של כל המעורבים, בלי קשר לשאלת האחריות על הנזק או המימון של התיקון.

כיום יש שיטות מתקדמות שמבצעות את המשימה של איתור נזילות מים ברמת דיוק גבוהה, מבלי שיש צורך "לשבור קירות" או לפגוע בתשתיות המבנה. מומלץ לבחור באחת השיטות המתקדמות המוצעות כיום, דוגמת איתור נזילות בעזרת מצלמה תרמית, החדרת גז, מכשור אקוסטי ועוד.

המחירים הצפויים של התיקונים

סוגיה מרכזית נוספת שמחייבת התייחסות היא איתור נזילות מים. עלות התיקון משתנה בהתאם לרמת המורכבות שלו, למיקום הבעיה ולשיטה הנבחרת, כאשר ייתכנו בנוסף הבדלים בין בעלי המקצוע השונים.

בכל מקרה, מומלץ שלא להתפשר. תיקון זול "מדי", המבוצע תוך פגיעה בתשתיות המבנה, יצריך הוצאות גבוהות פי כמה עבור תיקון הנזקים. איתור מדויק של הבעיה וטיפול יסודי בה ימנעו הישנות של הבעיה, כך שהדיירים ימשיכו להתגורר בנכס בראש שקט ולא יידרשו להוצאות גבוהות בעתיד.

חשוב מאוד לגשת לפתרון הבעיה כאשר מופיעים סימני פיצוץ, או אפילו חשדות ראשוניים לכך. יש ליצור קשר עם חברה מקצועית הפועלת בתחום של בדיקות אל הרס, ליקויי בנייה ואינסטלציה לקבלת הנחיות ראשונות (למשל סגירת ברז המים הראשי), איתור הבעיה וטיפול מקצועי בה. 

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
איתור נזילות בגינה

לעיתים יכול להיות נדמה לנו שהגינה של הבית שלנו היא זו שההשקעה בה מהווה עדות למותרות ולזמן פנוי. אנו אוהבים

בדק בית לקראת החורף

העולם נחלק לשני סוגי אנשים, אלה שאוהבים קיץ ואלה שאוהבים חורף. עם זאת, לכל אחד מהצדדים יש נקודות שהוא אוהב

איתור נזילות במצלמה טרמית, מאתר נזילות
איתור נזילה בקו ביוב

התפיסה הכללית כאשר מבחינים בסימני רטיבות היא שהבעיה נגמרת כתוצאה מנזילה מצינור מים (חם או קר). אך ישנו מקור נוסף בו

WhatsApp chat
נגישות

הבית נשאר יבש
עם AT-tec!

תאמו עם המומחים שלנו בדיקה מקיפה לאיתור נזילות וליקויי בניה

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם