נזקי מים

איתור נזילת מים, רטיבות בתקרה

בניגוד לקלישאה הרווחת, דווקא מים הם טעם החיים. מים מקיפים אותנו בכל מקום, ואנו עצמנו עשויים ברובנו מים. בלי אוכל נוכל לשרוד לא מעט זמן, ואילו בלי מים כבר לאחר יום או יומיים נתקשה לתפקד. עם זאת, מים יכולים להיות גם גורם הרסני ביותר. כולנו מכירים תמונות של נזקי מים בצורת צונאמי ושיטפונות, שעלולים לגרום לנזקים רבים בנפש וברכוש.

עם זאת, הנזק הפוטנציאלי של מים המוכר פחות בציבור, הוא דווקא זה של הצטברות איטית ונזילה של מים שאינה מורגשת. במקרים כאלו, אם בשל תקלה טכנית ואם בשל פגיעה בצנרת, מים מצטברים בחללים שאינם גלויים לנו, כדוגמת חללי קירות, תקרות ובסיסי בתים, ועלולים לגרום לנזקים כבדים.

לעיתים קשה לנו לדמיין אילו נזקים יכולים לגרום מים הנאגרים בסתר, אך ישנם רבים כאלה. חלקם הם נזקים ישירים וחלקם נזקים עקיפים המתאפשרים בעת נוכחות קבועה של מים במקום מסוים.

מה יכול לקרות?

ראשית, נזק לרכוש הינו הצורה הרווחת ביותר של נזקי מים מהסוג הזה. המים מחלישים את יסודות המבנה, פוגעים בקשיחות של חומרי הבניין ומובילים לריקבון של העץ המרכיב את הרהיטים. נזקי מים ברהיטים וקירות יכולים לחייב החלפה של מערכות רהיטים שלמות ותיקונים מסיביים של תשתיות הבית במקרה הטוב. במקרה הפחות טוב, פגיעה ברהיטים ובתשתיות יכולה להוות סכנה בטיחותית של ממש, שכן היא עלולה להוביל לקריסת מבנים ורהיטים כבדים.

סכנה נוספת, וחשובה הרבה יותר, הינה הסכנה הבריאותית. נוכחות של מים, ואפילו לחות, באופן קבוע בחללים סגורים, מאפשרת התפתחות של שלל מחלות שעלולות להיות מסוכנות ביותר ואף לסכן חיים לא אחת. בין המחלות הללו ניתן למצוא זיהומים פטרייתיים וזיהומים חיידקיים, כמו גם יצירת סביבה המאפשרת שגשוג של יתושים.

מושבות פטריות וחיידקים עלולות להוביל לזיהומים קשים, בין אם בהדבקה דרך מערכת הנשימה או בדרכים אחרות, בדגש על אוכלוסיות בסיכון כדוגמת אנשים מבוגרים, תינוקות, ילדים ונשים בהריון. בין המחלות הללו ניתן למנות דלקת ריאות חיידקית, מחלת הליגיונרים ועוד.

יתושים מהווים וקטור חשוב של העברת מחלות לחיות ובני אדם, ולכן ההנחיה הגורפת היא לייבש כל מקור של מים עומדים שעלול להוביל להתפתחות של בית גידול. הצטברות של מים עומדים בחללים שאין אליהם גישה מהווה את הסביבה האידיאלית להתפתחות של מושבות יתושים, שעלולים להוות סכנה תברואתית של ממש.

מה ניתן לעשות?

למרבה המזל, ישנן לא מעט דרכים למנוע את הסכנות הללו מבעוד מועד. סריקה של הבית באמצעים מיוחדים והכנה שלו לחורף יכולה למנוע נזילות ארוכות-טווח והצטברות בלתי מתוכננת של מי גשמים במקומות לא נגישים. הכנה מראש תחסוך לכם את ההתמודדות עם שלל הסיבוכים שעלולים להיגרם כתוצאה מנזקי מים, ותעניק לכם שקט נפשי עם הידיעה שאתם ומשפחתכם בטוחים.

אולי יעניין אותך איתור נזילות במצלמה טרמית

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
WhatsApp chat
נגישות

הבית נשאר יבש
עם AT-tec!

תאמו עם המומחים שלנו בדיקה מקיפה לאיתור נזילות וליקויי בניה

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם