כל מה שצריך לדעת על איתור נזילות בבניינים משותפים

plumber-228010_640

מגורים בבניין משותף, כמו רוב צורות המגורים בישראל, כוללים יתרונות וחסרונות, זכויות וחובות של הדיירים. איתור של נזילה בבניין משותף הוא מקרה מורכב, עם רצון ברור של הדיירים לגלות מי אחראי לנזילה ומה אפשר לעשות על מנת להשיב את המצב לקדמותו.

הסכנות המגוונות של נזילות מים

איתור נזילות בבנייני מגורים חייב להיעשות בצורה מדויקת ומהירה. הסיבה הראשונה היא שנזילת מים מסכנת בצורה משמעותית את תשתיות המבנה, לרבות הקירות, התקרות, ארונות החשמל וכדומה. התוצאה האפשרית היא נזק בלתי הפיך, או לכל הפחות כזה שתיקונו כרוך בסכומי עתק.

נזילת מים טומנת בחובה סכנות שונות לדיירי הבניין: החל מהחלקה על רצפה רטובה ועד לסכנת התחשמלות הנובעת מהמגע של המים עם מערכות החשמל במבנה. בבניינים בהם מתגוררים ילדים – ורוב מבני המגורים בישראל מקיימים זאת – הסכנה גדולה שבעתיים.

נזילות מים עלולות לגרום לנזקים נוספים במובן הפיננסי. בהרבה מאוד מקרים, מגלים דיירי הבניין על נזילה סמויה רק כשהם מקבלים חשבונות מים מנופחים, אפילו לפני שהתסמינים המוחשיים של הנזילה מתחילים להופיע.

מדוע הכרחי לגלות את מקור הנזילה?

איתור מקור הנזילה הוא הצעד המרכזי והחשוב ביותר בדרך להתמודדות עם המצב. רק באמצעות איתור מדויק של המקור אפשר לטפל בבעיה בצורה נקודתית ולמנוע החמרה שלה. נזילות מים הרי אינן נפתרות מעצמן, אלא נוטות להחמיר בקצב מדאיג בהיעדר טיפול הולם.

סוגיה חשובה אחרת היא שאיתור הנזילה מאפשר לדעת האם האחריות לנזילה חלה על אחד מדיירי המבנה, כך שעליו לשאת בהוצאות התיקונים הנדרשים. אם מתגלה שמקור הנזילה הוא בבעיית צנרת באחת הדירות, לגיטימי לדרוש מהדיירים להיות אחראיים לתיקון או לפצות את הדיירים.

ייתכן מאוד שהבדיקה תעלה שמקור הבעיה הוא בתשתיות המבנה עצמו, למשל בעיית איטום בתקרה. במצב הזה חובת הטיפול בבעיה מוטלת לרוב על כלל הדיירים, בתקווה כמובן שיהיה אפשר לנצל את כספי ועד הבית לצורך זה ולא לדרוש סכומי כסף נפרדים מהדיירים.

המפתח לאיתור מדויק

כדי לגלות את מקור הנזילה, וכמובן שגם למנוע מחלוקות וויכוחים בין דיירי הבניין, חשוב לאתר באופן מדויק את מקור הנזילה – ורצוי מאוד מבלי לגרום נזק כלשהו לתשתיות המבנה.

החדשות הטובות הן שכיום יש שיטות איתור מתקדמות ויעילות, המבוססות על מיטב הטכנולוגיה:

  • איתור נזילות במצלמה תרמית, המבוסס על קרני אינפרא אדום והשוואת טמפרטורות
  • איתור נזילה באמצעות החדרת גז וחיפוש נקודות לאורך הצנרת בהן יש כמויות חריגות של גז
  • מכשיר אקוסטי ייעודי, המוחדר למבנה ומבצע את האבחון על פי רעשי המים
  • החדרת מצלמה זעירה לצנרת המבנה, המספקת תמונה של קו הביוב

הבחירה בין השיטות השונות יכולה להתבצע על פי מאפייני המבנה והנזילה, הרצונות של הדיירים וכן הלאה. היתרון הוא שבבסיסן, שיטות אלה מאפשרות איתור מדויק של מיקום הנזילה גם כאשר היא מתפתחת מתחת לפני השטח, לפעמים גם בעומקים של כמה מטרים.

הדבר החשוב ביותר שיש לשנן הוא שעם נזילות לא לוקחים סיכונים. מרגע בו חושדים ולו חשד קל שמתרחשת בבניין נזילה, רצוי לפנות לחברה המספקת פתרונות איתור מתקדמים ותיקונים יעילים עד להשבת המצב לקדמותו.

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
WhatsApp chat
נגישות

הבית נשאר יבש
עם AT-tec!

תאמו עם המומחים שלנו בדיקה מקיפה לאיתור נזילות וליקויי בניה

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם