הסכנות הטמונות בנזילת מים

leak

בחורף לא מעט אנשים נחשפים למקרים מצערים של נזילות מים. מקרים אשר חשוב לתת להם מענה כמה שיותר מהר וזאת למול העובדה שבמקרים אלו הדבר יכול להוביל לסכנות רבות.

כמו בכל תקלה שנאתר בבית או במשרד, גם באיתור נזילות מים חשוב שנכיר את כלל הסכנות הנלוות לתקלה זו.

החלשות המבנה

חדירה של מים לתוך המבנים יש בה להביא לסיכון עמידות המבנה. המים גורמים לשינוי במרקם הבטון ובכך להחלשתו, להחלדה של מוטות הברזל, להתנפחותו של הברזל ולפיצוץ הבטון. כל אלו מפוררים אטאט את עמידותו וחוזקו של המבנה ובכך גורמים לסכנה ממשית הנוגעת ליציבותו, לבטח אם חדירת המים והנזילות קורת כבר מספר שבועות וחודשים וטרם ניתן לה מענה ראוי. במקרים רבים ניתן יהיה לראות סימנים חיצוניים ברורים להתפוררות המבנה וחלקים גדולים ממנו ייפלו ויסכנו את העוברים והשבים.

סכנת חשמל מיידית

ברוב המבנים בישראל, כלל מערכות החשמל נמצאות בחלק הפנימי של המבנים. מבנה אשר סובל מנזילה ורטיבות בעצם חשוף לפגיעה משמעותית במערכת החשמל של המבנה. פגיעה שיש בה להביא להשתקת תשתיות הבית והמבנה ויותר חמור מכך להביא לסכנת חיים באמצעות התחשמלות ו\או היווצרות של דלקות.

דגירת מזיקים במים עומדים

בחלק מהמקרים תופעת נזילות המים יכולה ליצור סביב המבנה ובחצר הסמוכה שלוליות קטנות של מים המהוות מקור דגירה לזחלי יתושים. מקום הדגירה אשר נוצר בסמוך למבנים הסובלים מנזילות, גורם לנקבות היתושים לתור אחר אנשים בעלי דם חם וזאת בכדי לעקוץ אותם על מנת להשיג עבורן חלבון העוזר להן להתרבות. מעבר לאותם יתושים, מזמינים אותם מקורות מים עומדים מזיקים אחרים שעלולים לפגוע בנו ואף בחיות המחמד שיש במבנה.

במקרה של היווצרות אותן שלולית יש לפעול בצורה מיידית ולהביא לייבושן המלא באמצעות שפיכת אדמה במקום בטרם יתרחבו.

פגיעה בדרכי הנשימה

לאחר גילוי נזילות בקיר חשוב להבין שקיים סיכוי גבוה להיווצרות של עובש. העובש הוא בעצם פטריה המפיצה עצמה באמצעות נבגים המשתחררים לאוויר ואינם נראים לעין. נבגים אלו חודרים לריאות ולמערכת הנשימה ובכך מביאות להחמרה כנגד אלו הסובלים ממחלות כרוניות דוגמת אסתמה וברונכיט. מעבר לכך, מביאים הנבגים לתגובות אלרגיות, שלא פעם הופכות לקשות ומסוכנות. האלרגיות באות לידי ביטוי ב: שיעול, התעטשות, קוצר נשימה ועוד. אנשים בעלי מערכת חיסונית מוחלשת התגלו כפגיעים יותר בנשימה של אותם נבגים שנוצרו מהעובש.

בארה"ב התגלה שאחד מעשרים אנשים נחשף לאותם נבגים בשל היווצרות עובש הנוצר מרטיבות.

פגיעה בעור

חשיפה רבה לעובש מבוטאת גם בבעיות שנוצרות בעור. הוכחות לכך התגלו אצל אלו העוסקים באיתור נזילות ואיתור דליפות אשר חשיפתם לעובש היא יומיומית, הדבר גרם להם לפתח בעיות של: פריחות בעור, גרד עז ותופעות של עור יבש וחם.

לסיכום ההמלצה הגורפת היא לעשיית בדק בית יסודי בכל המבנים בכל כמה חודשים ולבטח לפני בואו של החורף. איתור נזילות לפני חודשי החורף ותיקון הליקויים יש בהם להציל חיים.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
WhatsApp chat
נגישות

הבית נשאר יבש
עם AT-tec!

תאמו עם המומחים שלנו בדיקה מקיפה לאיתור נזילות וליקויי בניה

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם