מים כלואים

בדיקה באחיסמך טרמי

במבנים וחללים רבים קיימים לא פעם נזקי מים שונים. מדובר על נזקים שחשוב לטפל בהם בטווח המיידי ולתת מענה לבעיה אשר גדלה מרגע לרגע. אחת מהבעיות המוכרות הנוגעות למים היא בעיית המים הכלואים.

מה זה מים כלואים?

מים כלואים הינם מים אשר "נכלאו" בתוך שכבות בינוי וריצוף, כשהמים מתייבשים בקצב איטי. מדובר על חללים שבהם מים או נוזלים אחרים אינם אמורים להיות והישארותם שם גורמת להיחלשות המבנים וחומרי הבנייה.

כיצד נוצרים מים כלואים?

היווצרותם של מים כלואים נובעת ממים עומדים אשר עוברים דרך חורים וסדקים קטנים..  מים כלואים ניתן לראות במבנים שונים, בין אם מתחת לרצפות, בתוך קירות או בין אם מדובר בעלייה קפליארית – כאשר אדי מים העולים כלפי מעלה ונכלאים כנוזל בחללי המבנה.

ברוב המקרים הסיבה להיווצרות של מים כלואים נוגעת לבעיות צנרת מתחת לריצוף. פגם בצנרת מביא לכך שמים מטפטפים מהצינורות החוצה, ומתחילה להיווצר שלולית שלה אין כל יכולת להתאדות. ביטוי לכך ניתן לראות לרוב במבנים ישנים שבהם הצנרת בנויה מברזל מלאה באבנית, כשלחץ המים גורם לאבן לפרוץ את שכבת הברזל במספר נקודות, ובכך ליצור מספר מוקדים של מים כלואים מתחת לריצוף.

מקרים נוספים של מים כלואים ניתן לראות במבנים הנמצאים בסמוך לים. באזורים אלו הברזל של הצינורות וזאלו שנמצאים בבסיס קורות הבטון של המבנים, מקבל קורוזיה ובכך מתאפשרת היווצרות של מים כלואים בפאות המבנים. בנוסף לכך, במקרים בהם היה פיצוץ של צינור במקלחת או הצפה של מים בדירה, הדבר יכול להוביל לחדירה של מים, דרך הרובה מלמעלה לאותם חללים מתחת לריצוף וליצור גם כן מוקד של מים כלואים.

אילו סכנות קיימות בהיווצרות מים כלואים?

התקן בישראל קובע כי במצע החול שנמצא מתחת לרצפות, הלחות המותרת היא בשיעור של עד שישה אחוזים. מעבר להגבלה זו יהיה לרוב מדובר באותה תופעה של מים כלואים ומכאן לנזקים למבנה.

  • שינוי במראה הרצפה: תופעה של מים כלואים מתחת לרצפות, גורמות לשינוי במראה הרצפה לאורך זמן. בין היתר, הרובה עשויה לשנות את צבעה כאשר נוצרת תופעה המכונה אצל אנשי המקצוע "טלוויזיה" – מעין מסגרת הנוצרת סביב המרצפות. סימן נוסף הנראה לעין היא אבקה לבנה בין הבלטות. מדובר בעצם על מלחים הצפים מעלה. במקרים שבהם מדובר על אריחי שיש ואבן, הדבר יוביל להיווצרות סדקים והתפוררות של האבן.
  • נזק לחיפויי הרצפה והקירות: במקרים שבהם ישנם פרקטים או שטיחים מקיר לקיר, המים הכלואים ייצרו נזק הכולל התנפחות והתבקעות של הפרקטים, היווצרות של עובש וכמובן ריח רע. בנוסף לכך, עשויים המים הכלואים "לטפס" עם הזמן מעלה אל הקירות ולהביא לקילופי טיח, התפוררות מהירה במקרים של קירות גבס, היווצרות עובש, כתמים ועוד. ארונות הצמודים לאותם קירות עלולים גם כן להינזק, כשתהליך הרקבון שם יהיה מהיר בשל הלחות הגבוהה שתיווצר בארון סגור.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
מים כלואים

במבנים וחללים רבים קיימים לא פעם נזקי מים שונים. מדובר על נזקים שחשוב לטפל בהם בטווח המיידי ולתת מענה לבעיה

WhatsApp chat
נגישות

הבית נשאר יבש
עם AT-tec!

תאמו עם המומחים שלנו בדיקה מקיפה לאיתור נזילות וליקויי בניה

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם