ריח רע בבית – מה יכולות להיות הסיבות?

בדיקה באחיסמך טרמי

השבוע קיבלנו קריאה על ריח רע בחדר הממ"ד, הלקוחה אמרה כי מלבד הריח הרע יש גם הרגשה של לחות בחדר.

דבר ראשון שעשינו זה לקבל מידע מהלקוחה, שאלנו מספר שאלות חשובות כדי להבין מה יכול להיות מקור הבעיה ושאלות כלליות על הנכס שעוזרות לנו בתור בודקים להבין את ההסטוריה.

פרטי המקרה וההכנות לבדיקה

הבית הוא בית פרטי, הבעיה נמצאת בממ"ד הממוקם בכיוון צפון מערב, האזור הזה של הבית שופץ לפני כשנה לערך, יש מזגן חדש בחדר ומעבר לכך אין נקודת מים חמים או קרים בחדר.

את הבדיקה לאיתור נזילות מים בצענו בחודשי הקיץ החמים.

החדרים הגובלים בחדר הבדיקה הם חדר מקלחת, מסדרון, כאשר שני קירות הם קירות חיצוניים.

בנוסף הסבירה לנו הלקוחה כי חדר המקלחת הצמוד לממ"ד אינו בשימוש, וכי הפעם האחרונה שהתקלחו בו היה לפני שבועיים.

הלקוחה התבקשה להדליק את חימום המים ולהדליק את המזגן בחדר הבדיקה לפחות שעה לפני הבדיקה וזאת כדי לקרר את החדר כדי ליצור הפרש טמפרטורות בין החדר לצינור מים חמים/קרים, דבר המאפשר בדיקה יעילה, מדוייקת וקלה יותר.

מהלך הבדיקה:

הבדיקה התבצעה בשעה 10 בבוקר כאשר הקירות החיצוניים של הבית עדיין לא הספיקו להתחמם מהשמש.

ציוד הבדיקה היה מצלמה טרמית מסוג F75 של חברת FLIR, מד לחץ מים עם מילוי גליצרן לבדיקות לחץ מדוייקות ומצלמת ביוב.

כאשר נכנסנו לחדר הביטחון אפשר היה להריח ריח לא נעים, אם כי הוא לא היה חזק מאוד ומסתבר שהריח הרע התפוגג מעט עקב איוורור החדר.

הדבר הראשון שביצענו הוא בדיקה ויזואלית. על אף שברשותנו הציוד החדיש והמתקדם ביותר, אין תחליף למקצועיות ולעין האנושיים. בעזרת פנס אנחנו עוברים על כל קירות החדר בדגש על הפינות, הפאנלים והפתחים של החדר, שהם האזורים שמציגים את התסמינים הראשונים, חיפשנו אחר עובש, קילוף של הצבע והטיח או כל רטיבות שהיא ויזואלית, בחדר הבדיקה לא נמצאה כל בעיה ויזואלית.

השלב השני היה להפעיל את המצלמה הטרמית כדי לבדוק כתמים או רטיבויות שהעין האינושית אינה יכולה לאתר.

להלן הסבר קצר כיצד עובדת המצלמה הטרמית

כל הגופים בעולם פולטים  קרינה אלקטרומגנטית, שהיא למעשה כמו קרינת אור אך בתדר שונה, החיישן הטרמי שנמצא בתוך מצלמה יודע לקלוט את תדר הקרינה ובעזרת מחשב מתרגם אותו לטמפרטורה ומציג אותו בטווח צבעים הנבחר ע"י המפעל, כך למעשה אם נצלם קיר רגיל נראה צבע קר וכאשר נניח את היד על הקיר רק למשך שניה ונצלם שוב נראה כתם כהה יותר בצורת יד, כי המצלמה קולטת את החום שנפלט מהיד שלנו אל הקיר.

בחזרה לבדיקה, הפעלנו את המצלמה הטרמית כדי לנסות לקלוט רטיבות כלשהי על הקיר, רטיבות של מים בקיר היא בטמפרטורה שונה משאר הקיר לכן במצלמה טרמית יהיה קל לראות אותה, בוצע צילום מקיף של כל הקירות בחדר הביטחון ולא נראתה רטיבות כלשהי, כך קבענו שהירח הרע אינו מגיע מתוך חדר הביטחון וגם כי אין חילול מים או רטיבות כלואה בתוך הקירות.

בעצם ע"י שתי הבדיקות (הוויזואלית והטרמית) כיסינו את כל חדר הביטחון והיינו בטוחים כי הגיע הזמן לעבור לחדר הבא.

נכנסנו לחדר המקלחת ושוב חזרנו על אותן הפעולות, בדיקה וויזואלית ובדיקה טרמית.

בבדיקה הוויזואלית נמצאו מספר בעיות, המקלחת לא הייתה אטומה כראוי, היה אפשר לראות בבירור כי מין אחרי הקרמיקה בחיבור רצפה קיר, חסר חומר איטום דבר הגורם למים לחלחל בזמן המקלחת אל הרצפה, למרות זאת המקלחת איזה הייתה בשימוש רב לכן היה אפשר לקבוע כי זאת לא הייתה הבעיה שעליה התלוננה הלקוחה, ובכל זאת אספנו את הממצאים כדי לתת דו"ח יסודי.

לאחר מכן בדקנו את נקודת הביקרת מתחת למקלחת, איך עובדות נקודות הביקורת(סיפון), זהו בעצם מנגנון פשוט אך יעיל מאוד, בכל נקודת מים ישנם מים נאגרים, הדוגמא הטובה לכך ביותר היא השירותים, כי אנחנו יכולים לראות את המים העומדים בכל פעם שאנחנו משתמשים בהם, אחת המטרות של מים אלו היא חסימת ריחות לא נעימים המגיעים מהביוב אל הבית, כידוע בבורות ביוב נאגרים גזים לא נעים ורעילים, בעקבות משקלם הם עולים למעלה במעלה הצינור ויכולים להגיע לחדרים הרטובים, לכן תפקיד המים העומדים הוא לחסום את הריחות הללו מלהגיע חזרה הביתה, זאת הסיבה שכאשר אתם מסתכלים בתחתית המקלחת אתם רואים מים בתוך נקודת הביקורת.

חדר המקלחת של הלקוחה היה חנוק ולא מאוורר, לא נעשה בו שימוש רב והטמפרטורה בו הייתה יחסית גבוהה, מיד היה אפשר לראות שמפלס המים העומדים בנקודת הביקורת היה נמוך מהנורמה.

מסקנות הבדיקה

המסקנה הייתה מידיית, הבנו שפשוט מחוסר שימוש במקלחת והעובדה שחדר היה לא מאוורר וחם מהרגיל, המים בנקודת הביקורת התאדו וגרמו לכך שגזים הגיעו מנקודת הביוב חזרה לחדר המקלחת, דלת חדר הביטחון הייתה צמודה לדלת חדר המקלחת, גם חדר הבטחון לא היה מאוורר מספיק בנוסף לכך שזהו חדר אטום מיסודו, דבר שגרם לריח להיות חזק במיוחד.

את הבדיקה סיכמנו בביצוע בדיקת לחץ, חיברנו שעון לחץ למקלחת הפעלנו את המים וסגרנו את שעון המים הראשי, לחץ המים בבית צריך להשאר קבוע, אם שעון הלחץ מראה על ירידת לחץ המסקנה היא שיש בריחת לחץ ממקום לא ידוע שיכולה להיות נזילה.

אכן ראינו שיש נזילת לחץ, בבדיקה מהירה בכל חדרי השירותים בבית נמצא כי בשירותי אורחים יש נזילה קטנה בתוך השירותים, דבר שבדרך כלל מצביע עם גומיה לא תקינה, הגומיה הוחלפה ובוצעה הבדיקה שוב כאשר הפעם לא הייתה שום ירידת לחץ.

ובכך סיכמנו את הבדיקה, קבענו כי אין מקור נזילה פעילה בבית לא בצינור מים חמים ולא בצינור מים קרים,

כמו כן יש בעיית איטום באריחי המקלחת שדורשת טיפול מקצועי, אבל הבעיה שלשמה נקראנו היא פשוטה וכל שיש לעשות הוא להזרים מים למקלחת פעם בשבוע בחודשי הקיץ ולאוורר את החדר.

לסיכום פעם הבאה שאתם מריחים ריח רע בחדר או מרגישים שהחדר רווי לחות בצורה שאינה נורמלית, דבר ראשון הוא לפתוח חלונות ולתת לחדר להתאוורר כי הגזים המגיעים מהביוב אינם בריאים, הדבר הנוסף שעלכם לעשות הוא ללכת לחדר הרטוב הקרוב אליכם ולפתוח מים בכל נקודות המים האפשריות(שירותים, מקלחת וכיור) חכו מספר שעות שהריח יעבור, סיגרו את החלונות וחכו לראות האם הריח חוזר.

בכל שאלה אתם מוזמנים כמובן להתקשר אלינו ללא עלות, או אפילו לשלוח לנו שאלה בדף הפייסבוק שלנו אנחנו נשמח לעזור, להסביר ואולי נוכל לפתור את התקלה כבר בטלפון.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
WhatsApp chat
נגישות

הבית נשאר יבש
עם AT-tec!

תאמו עם המומחים שלנו בדיקה מקיפה לאיתור נזילות וליקויי בניה

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם